צדוק אברהם שלוש (1898-1948) נולד וגדל בנווה צדק. סבו, אהרן שלוש, היה בין מקימי השכונה, שהייתה השכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות יפו. בגיל צעיר עברה משפחתו להתגורר בשכונה חדשה בשם אחוזת בית - השכונה שממנה צמחה העיר העברית הראשונה, היא תל אביב. אביו, יוסף אליהו שלוש, ואימו, שמחה פרחה שלוש (לבית מויאל) נמנו בין מייסדי העיר.

צדוק שלוש התחנך בבית הספר "אליאנס" ביפו, ואחר כך רכש השכלה גבוהה בבית ספר למסחר במנצ'סטר. בשנת 1920 מונה למנהל מחלקת ההגירה בממשלת המנדט, ושם לעצמו למטרה לארגן את העלייה לארץ. בשנת 1926 הקים עסק לייצוא פרי הדר. כל תפוז נעטף בנייר משי עם עיצוב מיוחד, שעליהם הוטבעו המילים Jaffa Oranges packed by Z. A. Chelouche.

בשנת 1933 הקים את לשכת המסחר ארץ ישראל - רומניה, וכבר בשנת פעילותה הראשונה זכה צדוק שלוש לאות הוקרה מאת ממשלת רומניה על חיזוק הסחר ההדדי. שנים ספורות לאחר מכן, כשהממשלה הרומנית הטילה מגבלות על המוסדות הציוניים, הוא נשלח על מנת לדבר על ליבו של מלך רומניה ולהביא לביטול הגזרות. צדוק שלוש הצליח במשימתו הדיפלומטית כ"שגריר ללא כתב אמנה, ללא שר חוץ", כתיאורו של העיתונאי אורי קיסרי בכתבת דיוקן על אודותיו.

בשנת 1948, עם הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, דוד בן-גוריון, שעמד בראש הממשלה הזמנית, מינה את צדוק שלוש לחבר בוועד הביטחון. אולם, הוא נפטר בפתאומיות מבלי שהספיק לכהן בתפקיד זה.


בשנת 1960 נוסדה בעיריית תל אביב יפו קרן מלגות על שם צדוק אברהם שלוש. הקרן התבססה על תרומה של 3,000 לירות ישראליות מאת אלמנתו של צדוק, שושנה (רוז) שלוש לבית אפלבוים, וילדיהם - אביעזר שלוש ורות ון-ליר. בהסכם שנחתם בין העירייה לבין המשפחה נקבע כי מדי שנה תוענק לסטודנט או סטודנטית מלגה בגובה שכר לימוד שנתי, וזו תישא את שמו של צדוק ותפורסם ברבים.

קרן המלגות נשכחה בחלוף השנים, ולא הוענקה בהתאם להסכם. לאחר מאמצים רבים מצד המשפחה והעירייה, מלגת צדוק שלוש הותנעה מחדש בשנת 2018.

כיצואן פרי הדר, צדוק שלוש שיווק את תוצרתו באמצעות סמלים מסחריים שונים, כמו Atlas, Sphinx ו-Blue Cat

צדוק ושושנה (רוז) שלוש לבית אפלבוים, עם ילדיהם אביעזר ורות